جوابیه

جوابیه مسئول محترم خبرگزاری تسنیم
سلام علیکم
با احترام پیرو خبر منتشره در خبر گزاری تسنیم در مورخه 18 بهمن در خصوص وضعیت آلودگی هوای شهر بجنورد از اواسط دی ماه لغایت اواسط بهمن ماه، به استحضار می رساند ایستگاه سنجش آلایندگی هوای شهر بجنورد گازهای CO SO2 O3- NOx- و ذرات PM10 (کمتر از 10 میکرومتر) را مورد سنجش قرار می دهد. بررسی های صورت گرفته و داده های ارسالی این ایستگاه حاکی از آن است که تمامی گازهای مورد سنجش در این ایستگاه پایین تر از حد استاندارد بوده و فقط پارامتر PM10 (غبار محیطی) عدد بالایی را نشان می دهد. بالا بودن این پارامتر باعث بالا رفتن شاخص کیفی هوا شده که برابر بررسی های انجام شده علت این افزایش وجود خاک فراوان در سطح معابر و پراکنش آنها در اثر تردد خودروها در سطح شهر بجنورد می باشد بررسی های میدانی و سنجش های سیار انجام شده توسط کارشناسان اداره کل محیط زیست در نقاط مختلف شهر طی ساعات مختلف شبانه روز نیز موید این مطلب می باشد.
از جمله مهمترین عوامل ایجاد این گرد و غبار می تواند موارد ذیل باشد.
1-وجود معابر خاکی فراوان در سطح شهر علی الخصوص حاشیه های شهر و تردد بالای خودروها به مناطق برف گیر برای انجام تفرجهای زمستانی در هنگام بارش برف و ورود گل لای همگام با تردد خودروها به داخل معابر آسفالت شهری.
2- استفاده از شن و نمک جهت یخ زدایی پس از بارش دو برف اخیر و پراکندگی رسوبات بجا مانده  پس از خشک شدن سطح معابر.
بررسی های انجام شده نشان می دهد پس از هر بار شستشوی معابر پارامتر غبار محیطی کاهش یافته و شاخص کیفی هوا به رنج پاک و سالم نزدیک گردیده است.
 لازم به ذکر است که در همین خصوص کمیته هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوای شهر بجنورد با محوریت فرمانداری محترم بجنورد برگزار گردید که اجرایی شدن مصوبات این کمیته نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوای شهر بجنورد خواهد داشت

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی
 
بيشتر
سال 1401 سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین