اخبار برگزیده

محرم محیط زیستی داشته باشیم

محرم محیط زیستی داشته باشیم

به اطلاع عزاداران حسینی و هم استانی های گرامی میرساند: همزمان با برگزاری مراسم مذهبی و عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع)در مساجد و تکایا، توزیع نذورات توسط همشهریان و هیات امنای مساجد در ماه محرم لازم است، فرهنگ زیست محیطی نیز در این ماه عزیز رعایت شود. استفاده بی رویه از ظروف یکبار مصرف است که متاسفانه مصرف آنها به طور گسترده رایج شده است و تولید پسماندهایی که تجزیه ی آنها در طبیعت، صدها سال طول می کشد،ضمن واردکردن خسارات سنگین بر محیط زیست از یک سو و عدم جمع آوری صحیح و کامل آنها و رها سازی در معابر، کوچه ها و خیابان ها از سوی دیگر، مناظر ناخوشایندی برای شهروندان ایجاد کرده و منجر به ایجاد زحمت مضاعف برای پاکبان های عزیز می کند. بنابراین به منظور توسعه ی فرهنگ محیط زیستی و رفتارهای دوستدار طبیعت، مواردی به شرح زیر یادآوری و رعایت آنها توصیه میشود:
بهتر است به منظور حفظ سلامتی و کاهش تولید زباله،از ظروف شخصی و در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف، با پایه گیاهی و تجزیه پذیراستفاده شود.
فاضلاب ناشی از پخت و پز و هرگونه شستشو به داخل تصفیه خانه ها و چاه های جاذب فاضلاب هدایت شود.
در صورت امکان از سفره های یکبار مصرف استفاده نشود.
در صورت توزیع آب، شربت و یا شیر در بین دسته های عزاداری، از لیوان های یکبار مصرف با پایه گیاهی و تجزیه پذیر و یا لیوان شخصی استفاده شود.
لازم است در خصوص قربانی کردن حیوانات حلال گوشت در جلوی دسته های عزاداری و یا در محل تکایا و مساجد ، به منظور پیشگیری از آلودگی های متعاقب و انتقال برخی بیماری های مشترک از قبیل تب کشنده کریمه کنگو و غیره، عمل فوق صرفاً در مکان های مصوب و تعیین شده توسط شهرداری صورت پذیرد.
از پراکنش و تلنباری زباله های تولید شده در حاشیه شهر و روستا، نهرها، زهکش ها و بیشه زارها پرهیز نموده و پسماند تولیدی به صورت متمرکز به سایت دفع پسماند و یا دیگر محل های تعیین شده توسط شهرداری منتقل گردد.
به دلیل علاقه مندی و حضور مردم برای شرکت در مراسم عزاداری، شایسته است برای فرهنگ سازی مسائل محیط زیست سخنرانان، طلاب، ائمه جمعه و جماعات، مداحان و مجریان معزز در برنامه ها و خطبه های خود رعایت مسائل زیست محیطی را یادآور شوند.
با توجه به موارد گفته شده ، پیشنهاد می گردد که مسئولین فرهنگی مساجد، تکایا و هیات ها همانگونه که به ایام محرم اهمیت داده و با برگزاری هرچه با شکوهترِ مراسم، به اهل بیت و آیینِ مذهبی احترام می گذارند، به محیط زیست و مشکلات موجود آن نیز توجه کرده و با مطالعه در این حوزه و تشویق و ترویج مخاطبان خود به رفتارهای دوستدار طبیعت ، ارادت خویش را به بزرگان دین که خود طلایه دار حفاظت از محیط زیست و پرهیز از اسراف و هدر دادن نعمت های الهی بودند، نشان دهند.
بيشتر
سال 1401 سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین